V posledních cca 100letech se na západě dost rozšířila různá východní duchovní učení. Dle  mého názoru, je jedním z  hlavních  důvodů proč tomu tak je, mnohem větší otevřenost a dostupnost těchto učení. Západní duchovní učení jsou (zjednodušeně řečeno) dostupná ve dvou hlavních podobách - exoterní a esoterní. Exoterní, jsou v podstatě běžné západní církve. Pro spoustu lidí může být cesta přes klasickou církev ta pravá, ale pro spoustu duchovně hledajících, jsou učení běžných církví příliš povrchní, neposkytují odpovědi na hlubší otázky. Tyto odpovědi možná nabízí západní esoterní tradice, ale jak napovídá sám název esoterní (vnitřní, skrytý, dostupný zasvěcencům), jsou esoterní učení do značné míry skrytá v různých duchovních řádech a tajných spolcích a v různých systémech postupného zasvěcování. A to může být pro západního duchovního hledajícího problém. Minimálně proto, že člověk na začátku (při vstupu do řádu nebo spolku) nemůže vědět, do čeho to vlastně leze. A než zjistí že to není to pravé ořechové, může ztratit spoustu času a energie.

Odpusťte mi poněkud delší úvod, chtěl jsem jím osvětlit jeden z důvodů, proč jsem žákem učení Cesta poutníkova.

Proč jsem tedy žákem učení Cesta poutníkova? Ze tří hlavních důvodů:

  1. Není to pouhá teorie.  Autor učení Pavel Ziegler vychází z vlastní realizované duchovní a mystické cesty.
  2. Učení Cesta poutníkova nabízí z jiných zdrojů nedostupný (nebo obtížně  dostupný) a hluboký vhled do západní duchovní tradice.
  3. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit že, stručně řečeno, Cesta poutníkova přináší poutníkovi reálné výsledky zlepšující celkovou kvalitu (duchovní i hmotnou) poutníkova života.
Aleš Chalupa,